Michal Vajdička: Dnes už nie je také jednoduché diváka rozosmiať

Nový a neopozeraný formát, kvalitné herecké obsadenie, vynikajúci tvorcovia. Návykový seriál Tomáš a Diana priniesol už v lete možnosť všetkým generáciám nenútene, s nadhľadom a s humorom nazrieť do anatómie partnerstva. Diváci si seriál našli nielen na Jojke, ale aj na sociálnych sieťach a platforme JOJ play, kde dosahoval rekordné čísla. Pred nakrúcaním ďalších premiérových častí sme zastihli režiséra Michala Vajdičku.

Michal Vajdička


Licencovaný, pôvodom francúzsky seriál adaptovali už vo viac ako 30 krajinách. Ktorou verziou ste sa inšpirovali Vy, aby bola blízka slovenskému publiku?

Využívame všetky možnosti, ktoré nám licencia umožňuje. Všetci tvorcovia sa snažili poukázať na charakterové črty typické pre daný región. Rovnako aj my vyberáme témy, ktoré považujeme za aktuálne, a prispôsobujeme ich slovenskému naturelu. Niektoré dialógy sú adaptované a niektoré sú písané priamo na Tomáša a Dianu, takže vlastne majú celosvetovú premiéru.


Predstavte, prosím, tím, ktorý spolu s vami pripravuje slovenskú verziu seriálu.

Je to zložitý proces, do ktorého je zapojených mnoho rôznych odborníkov. Od dialógov, ktoré majú na starosti Samuel Šimko a Daniela Brezániová, pod dohľadom kreatívneho producenta Patrika Balinta. Patrik prišiel s myšlienkou adaptovať tento seriál na Slovensko a je zároveň aj terapeut. Jeho odborný pohľad na partnerský dialóg často pomáha pri realizácii odkrývať skutočné problémy partnerského spolužitia. Výkonnou producentkou je Katarína Štefanovová a hlavným kameramanom je Peter Bencsík. Ďalej sú to technickí odborníci z oblasti kamery, strihu, zvuku, výpravy a produkcie.


Obsadenie hlavných postáv v slovenskej verzii je naozaj originálne - herci Tomáš Maštalír a Diana Mórová boli kedysi partnermi aj v reálnom živote. Je práve toto podľa Vás tajomstvo úspechu seriálu u nás?

Tomáš s Dianou fungujú v divadle už roky ako úžasne zohratá herecká dvojica a bolo iba otázkou času, kedy sa v takejto polohe objavia aj na obrazovkách. Sú to skúsenosti, ktoré sú kľúčové pri realizácii takéhoto druhu projektu. Nemyslím si, že by si herectvo vyžadovalo osobné vzťahy, napríklad aby boli herci partnermi, ak má byť medzi nimi na obrazovke chémia, ale je pravda, že počas natáčania francúzskej verzie sa herci postupne dali dokopy a vytvorili pár aj v súkromnom živote. My máme výhodu, že sa nám podarilo nájsť hercov, ktorí už majú podobnú skúsenosť za sebou a nemusia sa spoznávať pred kamerou.

Tomáš Maštalír a Diana Mórová

Televízia JOJ avizovala, že sa začína pripravovať druhá séria. Bude pokračovať v nastolenom trende?
Keď som si čítal scenáre, mal som pocit, že sa musia časom v epizódach začať opakovať niektoré vzory správania alebo, naopak, že sa začne objavovať veľa vzorov správania, s ktorými už nebudem mať skúsenosť, ale prekvapilo ma, koľko existuje tém, problémov, riešení konfliktov a prejavov emócií, ktoré sú typické pre každé partnerské spolužitie a riešime ich všetci rovnako. Takéto nastavovanie zrkadla partnerskému spolužitiu môže často posilniť spojenie medzi partnermi. Odhaľovanie negatívnych vzorov správania v partnerskom živote, ich identifikácia a riešenie môže viesť k vytvoreniu zdravšieho a uspokojivejšieho vzťahu.


Pre JOJ zvyknete pracovať prevažne na sitkomoch (napr. Profesionáli, Hoď svišťom) - ako sa mení vkus diváka v tomto žánri?

Tým, že pribúda na Slovensku veľa platforiem s videoobsahom, divák sa stáva skúsenejším, ale zároveň aj náročnejším. Už nie je také jednoduché diváka rozosmiať. V divadle pracujem väčšinou na vážnych témach, ktoré sa vždy snažím divákom interpretovať atraktívnym spôsobom. Tam som si vypestoval zmysel pre čiernu komédiu a humor. V čiernej komédii slúži humor práve na odľahčenie situácie, vďaka čomu sa náročné témy stávajú pre diváka oveľa prijateľnejšie. Sitkom tiež funguje na rovnakom pôdoryse ako čierna komédia. Hlavnou linkou sitkomu je skoro vždy tragický príbeh hlavnej postavy. V tomto formáte Tomáš a Diana síce nespĺňa pôdorys bežného sitkomu, ale snažíme sa o to, aby aj tu mal humor podstatné miesto, tak ako by mal mať v každom partnerskom vzťahu.


Kde sa inšpirujete vy osobne a čo vás ovplyvňuje pri tvorení obsahu?

Ako režisér sa snažím byť dobrým pozorovateľom skutočného života, takže veľa vecí mám odpozorovaných. Myslím si, že smiech stmeľuje vzťah a humor zmierňuje stres a napätie vo vzťahu. Rovnako aj zjemňuje komunikáciu pri citlivých témach. Mám šťastie, že moja partnerka má neskutočný zmysel pre humor a väčšinu problémov riešime smiechom. Zároveň mám šťastie, že chápe aj ten môj. Je dôležité, aby sa humor nestal v partnerskom živote zdrojom nepochopenia.


zdroj: strategie.sk

objavte viac B2B rozhovorov

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram