Dárius Haraksin: Chceme divákov zorientovať v predvolebnom chaose

Spravodajská televízia JOJ 24 prináša od začiatku augusta Volebnú encyklopédiu Slovenska, ktorou chce edukovať a pripraviť divákov na predčasné voľby konajúce sa 30. septembra.
O tom, ako sa tento koncept rodil, ale aj o samotnom predvolebnom vysielaní, hovorí šéfredaktor JOJ 24 Dárius Haraksin.

Dárius Haraksin

Blížia sa voľby, predvolebná kampaň je v plnom prúde. Čo ponúka spravodajská televízia JOJ 24 divákom?

Pre našich divákov sme pripravili reláciu Volebná encyklopédia Slovenska, ktorú vysielame od 1. augusta. Tá zahŕňa všetko, čo sa týka volieb a všeobecne nálad v spoločnosti. Každý pracovný deň v nej prinesieme nový exkluzívny prieskum, ktorý moderuje Jana Krescanko Dibáková a moderátori relácie Analýzy 24. Netýka sa len preferencií, ale aj toho, čo si o jednotlivých otázkach každodenného života myslia voliči.


Ako vznikol nápad na Volebnú encyklopédiu Slovenska?

Myslím si, že sa voliči potrebujú zorientovať v tom, čo jednotlivé subjekty ponúkajú a kto vlastne za koho „kope“. Naša televízia im v tom chce pomôcť. Práve o tom, ako čo najlepšie zorientovať divákov vo „volebnom chaose“, ale aj o tom, ako by mala spravodajská televízia informovať o voľbách, sme viedli dlhé rozhovory už od jari. Spoločne sme sa s kolegami zhodli, že práve spravodajská televízia by divákom mala poskytnúť kompletný servis, teda by sa u nás mali o voľbách dozvedieť všetko, nielen im ponúknuť rozhovory so známymi tvárami z vlády či parlamentu. Pripravili sme preto v rámci programovej štruktúry JOJ 24 mnoho rôznych prvkov, vďaka ktorým sa divák ľahšie zorientuje a, azda, v septembri aj správne rozhodne.

Jana Krescanko Dibáková

Aké ďalšie relácie prinesiete divákom?

Súčasťou encyklopedického bloku je napríklad pravidelný naživo vysielaný sumár toho, ako prebieha kampaň na sociálnych sieťach, s moderátorkou Lenkou Ježovou. V rámci Volebnej encyklopédie Slovenska prinášame v každej spravodajskej hodine JOJ 24 kvíz, teda krátke vzdelávacie okienko pripravované v spolupráci s ministerstvom vnútra. V priebehu dňa ponúkame divákom rôzne otázky aj so správnou odpoveďou, aby si mohli svoje vedomosti o voľbách všeobecne overiť či osviežiť. Voľbám venujeme aj obľúbené Bez komentára, ktoré JOJ 24 vysiela pred každou celou hodinou. Postupne predstavujeme zoznam všetkých kandidátov jednotlivých politických strán a hnutí. Hneď po kandidátke zverejňujeme aj top 5 priorít z ich predvolebného programu. Od druhého augustového týždňa vysielame premiérové Analýzy Na hrane a tiež Na hrane v televízii JOJ, ktorých reprízu nájdu diváci aj na JOJ 24 vždy v piatok o 18.00 h. Zároveň od začiatku augusta vysielame reláciu Analýzy 24 o 18.00 h výlučne s politickou tematikou. Diváci už teraz dobre reagujú na myšlienku osloviť bývalých politických lídrov, ktorí so svojimi skúsenosťami s odstupom času môžu ponúknuť svoj pohľad na súčasnosť. V rámci dňa tiež reagujeme na aktuálne horúce témy, ku ktorým sa nám darí pozývať do štúdia veľmi zaujímavé dvojice politikov.


Pripravujete aj predvolebné debaty?

Áno, tie považujeme za ťažiskové. Nepôjde však len o predvolebné debaty lídrov, ale aj iných zaujímavých členov z kandidátok. Divákom prinesieme spolu šesť debát. Chceme publikum priebežne zoznamovať s názormi širšieho záberu politických kandidátov. To znamená, že diváci v našich predvolebných debatách uvidia kandidátov umiestnených na posledných priečkach volebných listín, ženy kandidátky či najmladších kandidujúcich. Prvé debaty odvysielame exkluzívne vždy v nedeľu, začíname 3. septembra. Televízia JOJ a JOJ 24 predstavia 20. septembra preferenčne slabšie strany, septembra budú účastníkmi diskusie lídri preferenčne silnejších strán.

Prezradíte, ako bude vyzerať samotné volebné vysielanie? V deň volieb, volebná noc a bez- prostredne deň po voľbách?

Živé vstupy, tlačové besedy, analýzy odborníkov, grafika, povolebné diskusie lídrov, to všetko je pre volebné spravodajstvo samozrejmosťou. Volebný víkend na JOJ 24 však bude vyzerať zaujímavo aj z pohľadu Volebnej encyklopédie Slovenska. Počas vysielania totiž s odborníkmi budeme rozoberať a hodnotiť aj to, čo si voliči myslia. Hovorím o našich pravidelných prieskumoch, ktoré pre JOJ 24 exkluzívne pripravuje na každý deň agentúra AKO. Ľudia v nich odpovedajú na otázku, čo konkrétne by mala a nemala robiť budúca vláda. Takto nám vlastne vzniká akési budúce programové vyhlásenie vlády podľa názoru Slovákov. Zároveň budú môcť voliči porovnávať, či ich názor má alebo nemá šancu byť zrealizovaný po voľbách. Viac neprezradím, len naznačím, že volebná noc bude dlhá.


zdroj: strategie.sk

objavte viac B2B rozhovorov

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram